SKU:BKMZ014-442CO
Manufacturer Part Number:BKMZ014-442CO
This system is appropriate for 18″ wheels and above.
Lightweight Forged One-Piece Caliper
2-Piece Rotor Design
Cross Drilled Rotors
Slotted RotorsSlotted Rotors
Rear 2 Pot Calipers
2 Pot lightweight Aluminum Calipers are standard in our 11” and 12” Rear Procomp Big Brake Systems. The large 2 piston Caliper design greatly improves pad wear and caliper rigidity over OEM designs. 13” and 14” Rear Procomp Brake Systems come standard with 4 Pot lightweight Aluminum Calipers.