DS18 SLC-MD10.4D 10" SELECT PPI Cone Subwoofer 800 Watts 4-Ohm DVC
Item is in stockHurry! Low inventoryItem is out of stock Item is unavailable
Quantity
Notes
SHIPPING - RETURNS - WARRANTY - CANCELLATION POLICY
Email: Sales@Speedzoneweb.com
Call: 407-846-8430
Text: 407-749-6314
Frequently Asked Questions
Brand:DS18
SKU:SLC-MD10.4D
Manufacturer Part Number:SLC-MD10.4D
UPC:810005181310
The Select Series Subwoofers come in 8", 10", and 12" in black steel baskets. DS18 understands the demands of many inexperienced car audiophiles and fiscally responsible deal-finders. These subwoofers' success relies in their ability to deliver better quality and RMS power than all other entry level offerings of their competition.
Highlights
  • Great DS18 design that never let's you down and gives you loud bass on demand.
Technical Details
Model: SLC-MD10.4D
Type: Subwoofer
Size: 10"
RMS Power: 200W
MAX Power: 800W
Impedance: 4+4 ohms
Voice Coil Size: 2"
Magnet: Ferrite
Magnet Size: 32 oz.
Frequency Response: 35-1.8KHz
Materials
Frame: Steel Basket
Cone: Paper with Glass Fiber
Surround: Foam Edge
Voice Coil Former Material: Black Aluminum
Measurements
Mounting Cut-Out: 9.21" (234mm)
Mounting Depth: 4.6" (117mm)
Overall Diameter: 10.25" (260mm)