Hybrid Racing Short Shifter Assembly | 2010-2016 Honda CR-Z 6spd (HYB-SAS-01-40)
Item is in stockHurry! Low inventoryItem is out of stock Item is unavailable
Color
Quantity
Notes
SHIPPING - RETURNS - WARRANTY - CANCELLATION POLICY
Email: Sales@Speedzoneweb.com
Call: 407-846-8430
Text: 407-749-6314
Frequently Asked Questions
Brand:Hybrid Racing
SKU:HYB HYB-SAS-01-40
Manufacturer Part Number:HYB HYB-SAS-01-40
2010-2016 Honda CR-Z (6-Speed MT) Short Shifter Assembly by Hybrid Racing
Features
  • Available in Dust Black & Dust Red
  • Smooth operation
  • Internal Spring*
  • 5%-35% reduction in gate spacing
  • 20%-45% reduction in front/back movement
  • Adjustable knob height +40mm / + 70mm
  • Four link wishbone
  • Stainless steel bearings
  • Rigid powder-coated steel frame
Applications
  • 2010 - 2016 Honda CR-Z 6-Speed
What's In The Box?
  • 1 - Short Shifter Assembly
  • 1 - 140mm stainless steel shift rod