PANCADAO Ported Box with 2 X 10" Mid-Bass PRO-1.5KP10.4 Loaded
Item is in stockHurry! Low inventoryItem is out of stock Item is unavailable
Quantity
Notes
SHIPPING - RETURNS - WARRANTY - CANCELLATION POLICY
Email: Sales@Speedzoneweb.com
Call: 407-846-8430
Text: 407-749-6314
Frequently Asked Questions
Brand:DS18
SKU:ENS-PRO1.5KP210LD
Manufacturer Part Number:ENS-PRO1.5KP210LD
UPC:810097263772
DS18 ENS-PRO1.5KP210LD PANCADAO Ported Box with 2 X 10" Mid-Bass PRO-1.5KP10.4 Loaded
At the heart of this enclosure are two of DS18’s PRO-1.5KP10.4, DS18’s booming mid-bass loudspeakers engineered to redefine your sound system’s boundaries. Equipped with a massive 3” voice coil, and constructed from fiber glass for unparalleled stability, the PRO-1.5KP10.4 was built for those who like it LOUD!
DS18’s ENS-PRO1.5KP210LD flawlessly reproduces midbass frequencies that highlight the depth and richness of your favorite tracks. The ENS-PRO1.5KP210LD's technical prowess is further enhanced by its sensitivity of 96dB and an impressive frequency response ranging from 60Hz to 2KHz. The 1ft3 internal volume of the ENS-PRO1.5KP210LD gives this speaker enough room to perform at it’s best. With a total RMS power handling of 3000W and a maximum power handling of 6000W, prepare to be blown away by the sheer intensity and clarity of your music.
Highlights
  • RMS power handling of 3000W and a MAX power handling of 6000W
  • 30" (H) x 12.2" (W) x 9" (D)
Great For
  • Car Audio
  • Pro Audio
Technical Details
GENERAL
Speaker Type / Size Single 10" / 254mm
Total Impedance 2 ohm
Total RMS Power Handling  3000 W
Total MAX Power Handling  6000 W
Sensitivity (1w/1m)  96dB
Frequency Response 60Hz-2KHz
Recommended HI Pass Crossover 70 HZ
MIDRANGE SPECIFICATIONS
Model PRO-1.5KP10.4
Voice Coil Diameter 3" / 76.2mm
Voice Coil Former Material  Fiber Glass
Winding Material  CCAW
Cone Material Non-Pressed Paper
Dust Cap Material Paper
Surround Material Cloth
Basket Material  Aluminum
Magnet Material Ferrite
Magnet Weight 91 oz
BOX SPECIFICATIONS
Internal Volume 30L / 1ft3
Port Tune 115Hz
Box Type Front Ported
Box Material 3/4" / 19mm MDF
Finish Material Black Carpet
-3Db Dropping Point 90Hz
MEASUREMENT
Overall Height 30" / 760mm
Overall Width 12.2" / 310mm
Overall Depth 9" / 230mm
Port Dimensions (W/H/L Each) 10.8"x2.36""x4.72" / 275x60x120mm